Books | Svitá, a ešte nebola tma

Katarína Rybová

Svitá, a ešte nebola tma

Edition: Sentencie

Pages count:63
Bond:brožovaná väzba
Dimensions:105 × 145 mm
Release year:2006
Weight:60
ISBN:8089178162
Price: 1,00 €

Aforizmy patria starým múdrym mužom. Tieto aforizmy sú rovnako múdre, len ich autorka je 19-ročná gymnazistka. "Táto Ryba vonia od hlavy," skladá poklonu Tomáš Janovic.


UKÁŽKA


Granátové jablko je pomaly vyžierané. S každou červenou perlou odlieta viera.


***


Chlapci ešte vždy lezú po stromoch, zhadzujú krvavé lesklé čerešne dievčatám, ktoré s lačnými očami hľadia dohora a predstavujú si, ako sa im celý strom aj s chlapcami zmestí do pahltných úst.


***


Znova a znova sa umývam vo svätenej vode, ale počas celého dlhého úkonu už viem, že kým uschne posledná kvapka, zúrivé roztoče mi vyhryzú tvár.


***


Nie že by ste to tu nemali pekné, to nie. Nádherná záhrada, všade stromy a kvety, vôňa ovocia, vtáky spievajú ešte živšie ako zvyčajne. Ale predsa tu niečo chýba. Had, ktorého ste vyhnali.


***


Žalospevy si ticho ustlali na našich hlavách. Chvíľami zakvília, ale inak o sebe nedajú nijako vedieť. Sú plaché ako minúty pred rozlúčkou, porcelánovo krehké. Čakajú, že si ich všimneme skôr, než príde netalentovaný básnik, uchmatne ich a posype nimi svoje básničky.
 
***


Včera sme si spievali hosana, dnes sa všetci vešiame na jeden konár podľa pravidla: „Kto včera kričal najhlasnejšie, ten môže dnes odvisnúť ako prvý.“